Avrupa Dil Pasaportu almaya hak kazanan öğrencilerimiz için sertifika töreni düzenlendi

BEDAF (British Educational Affairs-İngiliz Eğitim Kurumu) tarafından düzenlenen ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Yabancı Diller Koordinatörlüğü tarafından öğrencilere uygulanan Europass sınavında başarılı olan ve Avrupa Dil Pasaportu almaya hak kazanan öğrenciler için sertifika töreni düzenlendi.

Açılış konuşmasıyla başlayan törene Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Yabancı Diller Koordinatörü Doç. Dr. Onur KÖKSAL, Rektörü Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ ve Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat ÇAKIR’ın konuşmaları ile devam edildi. Rektör Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ, konuşmasında iş hayatında yabancı dilin önemini vurgularken üniversite yönetimi olarak nitelikli yabancı dil eğitimi konusunda gerekli alt yapının oluşturulması için her türlü yatırımda bulunduklarını belirtti. Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat ÇAKIR dünyanın her tarafında çalışabilecek yetkinlikte mezun yetiştirebilmek amacıyla her türlü imkanı seferber ettiklerini bu kapsamında yabancı dil eğitimine ayrı bir önem verdiklerini vurgulayarak, üniversiteyi başarılı bir şekilde bitiren öğrencileri ise yurt dışına lisans üstü çalışmalarda bulunmak üzere göndermeyi planladıklarını ve bu şekilde hem üniversitenin hem de ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağına katkı sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Sayın ÇAKIR ve ÇÖKMÜŞ yabancı dil eğitimi konusunda elde ettikleri başarılarından dolayı Yabancı Diller Hazırlık Sınıfı Koordinatörü Doç. Dr. Onur KÖKSAL ve üniversite okutmanlarını kutladı. Yabancı Diller Koordinatörü Doç. Dr. Onur KÖKSAL ise yabancı dil eğitimi konusundaki desteklerinden dolayı üniversite yönetimine; sınavda gösterdikleri üstün başarıdan dolayı öğrencilere ve üniversitede uygulanan İngilizce eğitimi sistemini başarıyla yürüten ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Avrupa Dil Portfolyosunun Önemi ve Üniversitenin Başarısı

BEDAF, eğitim kurumlarını akredite eden, dünyanın her yerindeki saygın üniversitelere ve kurumlara uzman desteği ve denetimi sağlayan bağımsız denetleyici bir kuruluştur. BEDAF tarafından yapılan Europass sınavı sonuçlarına göre Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencilerinin üstün başarısı, üniversite de uygulanan sistemin ne kadar doğru olduğunu göstermiştir. BEDAF yetkilisi Susan BIRKIN konuşmalarında Avrupa Dil Portfolyosunun öneminden bahsederek ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin Avrupa Dil Portfolyosu’nu Türkiye’de en iyi uygulayan üniversite olduğunun altını çizdi.

Kendilerine daha önce bahsedilen ve üniversite içerisinde öğrencilerin tamamen İngilizce konuşmalarını sağlayan sistemin ilk başta ütopik geldiğini itiraf eden BEDAF yetkilileri, sınav sonucunda bu ütopyanın gerçekleştiğini gördüklerini söyledi.  BEDAF yetkilileri, bu eğitim sistemini tasarlayıp başarılı bir şekilde uygulayanları ve İngilizce eğitimi için her türlü imkanı sağlayan üniversite yönetimini kutladı. Yetkililer, üniversite adına Rektör Prof. Dr. Cumhur ÇÖKMÜŞ’e başarı belgesi ve Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat ÇAKIR’a plaket verdi. Günün anlam ve önemine binaen Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat ÇAKIR da BEDAF yetkilisi Susan BIRKIN’a plaket takdim etti.

Öğrencilere sertifikalarının verilmesiyle tören sona erdi.