KGTÜ Senatosundan ABD ve İsrail'i Kınama Bildirisi

ABD uluslararası hukuk, BM kararları ile tarihi ve sosyal gerçekleri hiçe sayıp, Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı almak suretiyle Ortadoğu’da istikrarsızlık ve kaosa davetiye çıkarmış, terör devleti İsrail’i katliama sevk etmiştir. Bu meşum kararın Nekbe/Felaket gününün 70. yıldönümüne denk getirilmesi, olayın ne kadar büyük bir tahrik ve provokasyon boyutu içerdiğini açıkça göstermektedir.

 

21. Yüzyılın ilk çeyreğinde yürütülen Filistin katliamının faillerini ve ortaklarını kınıyor ve lanetliyoruz. Masum Filistin halkının haklarının Siyonist devlet tarafından on yıllardır sürekli olarak ihlal edilmesi, en temel özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve en son bu katliama girişmesi karşısında insanlığın, bütün halinde, “dur dememesi” kabul edilebilir bir durum değildir. Bu durumu destekleyen veya sessiz kalan ülkeler gelecekte aynı zulme maruz kaldığında geç kalınmış olacaktır.

 

Bizler masum ve mazlum Filistin halkına başsağlığı dilerken, vatanlarını ve namuslarını savunurken şehit düşen kardeşlerimizin yanı sıra hukukun da katledildiğini tüm dünyanın er geç anlayacağını düşünüyoruz. Vicdan sahibi herkesi bu ve bu tip olaylar aleyhine tavır almaya, haksızlıklarını haykırmaya ve Filistin halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz.