YKS ile Yerleşen Öğrencilerimize E-Devlet Üzerinden Kayıt Duyurusu

2022 YKS sonucunda Üniversitemize yerleşen öğrencilerin E-devlet üzerinden kayıtlar 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

►KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER- Öğrenci Bilgi Formu. Form İçin tıklayınız
- 2022 YKS Sonuç Belgesinin internet çıktısı (Tercih Sırasını Gösteren Belge ve Başarı Sıralamaları dâhil) (Üniversitemizin verdiği Tercih Bursu, Başarı Bursu için değerlendirilmek üzere
- 6 Adet 4,5 cm*6 cm boyutundan fotoğraf,

NOT: E-Devlet üzerinden kayıt yapan öğrencilerimiz kayıt için gerekli olan belgeleri eğitimin başladığı tarihten itibaren iki hafta içerisinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim etmeleri gerekir.


►KAYIT ÜCRETİNDE EK İNDİRİM İÇİN GEREKLİ BELGELER

Aday öğrencilerimizden durumu aşağıdaki konuma uyan ve bunu belgeleyenler için ayrıca ek indirim uygulanacaktır. İndirim oranları için lütfen tıklayınız

- Aday öğrencinin tercih sıralamasını gösteren belge, (ÖSYM sayfasından alınabilir)

- Engelli Raporu (Sadece engelli adaylar)

- Şehit Gazi Çocuğu/Eşi Belgesi

- Konya Şeker A.Ş, AB Holding bünyesindeki şirketler veya Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi personeli ya da T.C Tarım ve Orman Bakanlığı il/ilçe müdürlüklerinden alınan Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi (Bu belgeler, kendisi veya anne-baba adına ıslak imzalı ve 2022 tarihli olmalı) (Nüfus Kayıt Örneği İbraz Edilecek)

- Kardeş Öğrenci Belgesi (Üniversitemizde kardeşi okuyan adaylar)(Anne veya babaya ait kardeş olduklarını gösterir Nüfus kayıt örneği)

- Kurumsal İş Birliği Belgesi(Nüfus Kayıt Örneği İbraz Edilecek)

İndirim belgelerinizi yüklemek için lütfen tıklayınız.

E-Devlet sisteminden “e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine” dair yazıyı ekranda görmeden çıkmayınız.

Yardımcı Bağlantılar ve Dokumanlar;

e -Devlet Şifresi Nedir, Nasıl Alınır? Bilgi için TIKLAYINIZ.
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt Kullanım Kılavuzu için TIKLAYINIZ.
e-Devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) işlemi için TIKLAYINIZ.

İşlemlerini başarı ile tamamlayan adaylar artık üniversitemizin bir öğrencisidir. Kesin kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimize mail yoluyla süreçte ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler yapılacak bilgilendirmeden 1 gün sonra https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresi üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama yaparak kayıt durumlarını kontrol edebileceklerdir.

II-ÖĞRENİM ÜCRETLERİ VE ÖDEME İŞLEMLERİ

1. Mühendislik Programları- İktisadi ve İdari Programlar- Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları

EĞİTİM ÜCRETİ*

44.928,00 TL

%50 İNDİRİMLİ (%50 BURSLU)

EĞİTİM ÜCRETİ

ÜCRETLİ

22.464,00 TL

44.928,00 TL

BURSLU

(TAM BURSLU)

ÜCRETSİZ

%30

İLK 2 TERCİH BURSU

İNDİRİMİ**

%30

İLK 2 TERCİH BURSU

 İNDİRİMİ**

15.724,80 TL

31.449,60 TL

Anlaşmalı kredi kartlarına 8 Taksit veya peşin ödemede %10 indirim imkânı bulunmaktadır.

Ücretlere KDV dahildir.
** 1. tercihinden başlayarak, en az ilk 2 tercihinde KGTÜ programlarını art arda (kesintisiz) tercih eden ve KGTÜ ortak programlarına (Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları, İktisadi ve İdari Programlar, Mühendislik Programları) yerleşen öğrenciler için tüm indirimli ve ücretli programlarda ilk 2 tercih bursu kapsamında uygulanacak indirim oranı %30’dur. İlk 2 tercih bursuna bağlı söz konusu indirimler mezuniyete kadar geçerliliğini korumakta olup, her yıl eğitim ücretinden aynı oranda indirim uygulanacaktır.

Mühendislik Programları: Bilgisayar Mühendisliği- Biyomühendislik- Elektrik Elektronik Mühendisliği Endüstri Mühendisliği- Gıda Mühendisliği Bölümü

İktisadi ve İdari Programlar: Ekonomi- Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik- Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri-Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

 

2. SBBF-Psikoloji Bölümü/ MMF İç Mimarlık Bölümü

EĞİTİM ÜCRETİ*

47.952,00 TL

%50 İNDİRİMLİ (%50 BURSLU)

EĞİTİM ÜCRETİ

ÜCRETLİ

23.976,00 TL

47.952,00 TL

BURSLU

(TAM BURSLU)

ÜCRETSİZ

%15

İLK 2 TERCİH BURSU

İNDİRİMİ**

%15

İLK 2 TERCİH BURSU

İNDİRİMİ**

20.379,60 TL

40.759,20 TL

 Anlaşmalı kredi kartlarına 8 Taksit veya peşin ödemede %10 indirim imkânı bulunmaktadır.

 

Ücretlere KDV dahildir.

** 1. tercihinden başlayarak, en az ilk 2 tercihinde KGTÜ programlarını art arda (kesintisiz) tercih eden ve Psikoloji veya İç Mimarlık Bölümlerine yerleşen öğrenciler için tüm indirimli ve ücretli programlarda ilk 2 tercih bursu kapsamında uygulanacak indirim oranı %15’dir. İlk 2 tercih bursuna bağlı söz konusu indirimler mezuniyete kadar geçerliliğini korumakta olup, her yıl eğitim ücretinden aynı oranda indirim uygulanacaktır.

 

3. Ödemelerinizi Aşağıda Belirtildiği Şekilde Yapabilirsiniz

Üniversitemizin (Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi)

  • Ziraat Bankası            TR24 0001 0026 8369 0877 9651 88
  • İş Bankası                   TR78 0006 4000 0014 5450 0358 02
  • Vakıfbank                  TR05 0001 5001 5800 7311 9424 96
  • Hesaplarından birisine açıklama kısmına öğrenci T.C. Kimlik numarası / ad ve soyadı belirtilerek EFT / Havale yolu ile peşin veya tüm kredi kartları ile tek çekim*
  • Combo, Maximum,World özellikli kartlara 8 eşit taksitte,
  • Üniversitemiz ile Ziraat Bankası ve Vakıfbank iş birliği (OTS) ile 8 eşit taksitte ödenebilir**

* Peşin ödemelerde yıllık eğitim bedeline %10 peşin ödeme indirimi uygulanır.
** Okul Tahsilat Sistemi (OTS) belgesinin kayıt sırasında teslim edilmesi gerekmektedir.

***Okul Tahsilat Sistemi (OTS) Başvuru kanalları:
OTS sistemini kullanacak öğrencilerimizin strateji@gidatarim.edu.tr mail adresine T.C. Kimlik Numarasını, Adı ve Soyadını belirterek OTS başvuru belgesi talep etmeleri gerekmektedir.
Aşağıdaki banka şubelerine tarafınıza gönderilecek onaylı OTS Başvuru Belgesi ile başvurabilecektirler.

- Ziraat Bankası Konya Hocacihan Şubesi ve diğer Ziraat Bankası Şubeleri
- Vakıfbank Karatay Sanayi Sitesi Konya Şubesi ve Diğer Vakıfbank Şubeleri

Öğrencinin E-Devlet üzerinden kayıt yapabilmesi için banka tarafından verilen belgenin strateji@gidatarim.edu.tr adresine gönderilmesi gerekmektedir. 

2022-YKS Kılavuzu 64. Madde Uygulaması

ÖSYM tarafından yayımlanan 2022-Yükseköğretim Programları ve Kontenjan Kılavuzunun “2.Kısım Koşullar” bölümünde yer alan 64’üncü madde koşullarının Üniversitemizde uygulanması aşağıdaki gibidir:

a) Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler. Fakat bu öğrencilerden Üniversitemizi kazananlar Başarı Bursu ve Yurt Burslarından faydalanamazlar.

b) Üniversitemiz veya başka bir yükseköğretim kurumu öğrencisi iken ayrılanlar veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilir. Bu öğrencilerden üniversitemizi kazananlar gerekli şartları sağlamaları halinde Başarı Bursu ve Yurt Burslarından da faydalanabilecektir.
 

III-ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

- Adaylar Kayıt İşlemlerini, Üniversitemize gelerek yüz yüze veya E-devlet üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Posta ile kayıt kabul edilmez.

- İlan edilen kayıt tarihlerinde kayıt yaptırmayan adaylar herhangi bir hak iddia edemeyecektir.

- Tablolarda belirtilen indirimlere ilave olarak ek indirimden faydalanabilecekler ilgili belgelerinin güncel halini ödeme öncesinde sisteme girmeleri zorunludur.

- Üniversitemize kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında, ön lisans programında veya lisans programlarında mezuniyet aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde üniversitemize geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2022 tarihine kadar üniversitemize ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları ayrıca yapılmayacaktır.

- ÖSYM Kılavuzunda yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde üniversitemize kayıt yaptıramazlar.

 

IVİNGİLİZCE HAZIRLIK SINIFI

Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı bünyesindeki İngilizce Hazırlık Sınıfı’nın amacı öğrencilerin bölümlerinde başarılı olabilmeleri için İngilizce dilinde dersleri takip edebilecek yeterli bir düzeye ulaşmalarını sağlamaktır. İngilizce Hazırlık Sınıfı’nda Üniversitemizin İngilizce lisans programlarında okumaya hak kazanmasına karşın İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilere eğitim verilecektir.


İNGİLİZCE DİL SEVİYE ÖLÇME SINAVI (14-16 Eylül 2022)

Üniversitemize yeni kaydolan öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini ölçme amacıyla akademik yılın başında İngilizce Yeterlik Sınavı yapılacaktır. İngilizce Yeterlik Sınavı 3 kademeden oluşmaktadır.

- Yazılı Sınav

- Sözlü Sınav

- Dinleme Sınavı

Yazılı Sınav: İki aşamadan oluşmaktadır.

- Birinci aşama, kelime bilgisini ölçen 10, okuduğunu anlamayı test eden 15 ve İngilizce yeterliği ölçen 25 soru olmak üzere toplam 50 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir sınavdır.

- İkinci aşama ise, verilecek olan bir konu başlığı ile ilgili olarak öğrencilerden en az 150 kelimeden oluşan bir kompozisyon yazmaları istenecektir.

Sözlü Sınav: İki aşamalıdır.

- Birinci aşamada öğrencinin kendisi hakkında genel bilgi vermesi istenecektir.

- İkinci aşama, öğrencinin gelecekteki planları ve hedeflerine yönelik sorulan sorulardan oluşacaktır.

Dinleme Sınavı: Tek aşamalıdır. Öğrenciye İngilizce bir parça dinletilecek ve bu parçayla ilgili boşluk doldurma çalışması yaptırılacaktır.

 

İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

- Yazılı sınav birinci aşama 50, ikinci aşama 15 olmak üzere toplam 65 puan üzerinden değerlendirilecektir.

- Sözlü sınav birinci aşama 5, ikinci aşama 15 olmak üzere toplam 20 puan üzerinden değerlendirilecektir.

- Dinleme sınavı ise 15 puan üzerinden değerlendirilecektir.

- İngilizce Yeterlik Sınavında toplam başarı puanı en az 70 olan öğrenciler başarılı sayılacaklardır.

 

İNGİLİZCE YETERLİK SINAV TARİHLERİ VE YERİ

14 Eylül 2022 Çarşamba Saat: 09:30

Yabancı Dil Yeterlik Sınavı-I (Dil Bilgisi + Okuma (Test) + Yazma (Kompozisyon))

15-16 Eylül 2022 Perşembe-Cuma Saat: 09:30

Yabancı Dil Yeterlik Sınavı-II (Konuşma + Dinleme+ Anlama)

Sınav Yeri: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi /Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı Binası
Adres: Melikşah Mah. Beyşehir Cad. No:9 42080 Meram/KONYA/TÜRKİYE