Mütevelli Heyet Başkanının Mesajı

Mütevelli Heyet Başkanının Mesajı

Çiftçilerimizin kurdukları kooperatif iştiraki olan Konya Şeker Fabrikasının yapımını üstlendiği, Sn Recep KONUK’un kurucusu olduğu “Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı” tarafından kurulan “Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi”yiz.

Biz kimiz?

Çok özet olarak; çiftçilerimizin kurdukları kooperatif iştiraki olan Konya Şeker Fabrikasının yapımını üstlendiği, Sn Recep KONUK’un kurucusu olduğu “Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı” tarafından kurulan ve ülkemizin alanındaki ilk ihtisas üniversitesi olan “Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi”yiz.

Kısaca hikâyemiz; Cumhuriyetimizin kuruluşunu müteakip alınan yatırım kararlarına uygun olarak kurulan Şeker Fabrikalarına hammadde temin eden çiftçileri bir araya getirerek devlet önderliğinde “Pancar Ekicileri Kooperatifleri” kuruluyor. Şeker Pancarı Kooperatifleri rüştünü ispat ettikten sonra kooperatif faaliyetleri devlet kontrolünden çiftçi kontrolüne bırakılıyor. Devamında tamamen sivil bir yapı ile 1163 sayılı Kanunla kurulmuş şu anda sayısı 31 olan ‘Pancar Ekicileri Kooperatifleri’ bir araya gelerek Türkiye ve Avrupa’nın en büyük “Çiftçi Birliği” olan 1.700.000 üyeli PANKOBİRLİK’i kuruyorlar. Bu birliğin en güçlü üyesi olan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi diğer kooperatiflerle bir araya gelerek Konya’da şeker fabrikası kurma kararı alıyorlar. Bunlardan birisi Konya Pancar Ekicileri Kooperatifinin ağırlıklı hissesine sahip olduğu Konya Şeker San. Tic. A.Ş. dir.

Konya Şeker San. Tic. A.Ş. Vakfımızın Kurucusu olan Sn. Recep KONUK’un önderliğinde 2000 yılından itibaren hızla büyüyor. Bu büyüklüğü yönetebilmek için, ABH (Anadolu Birlik Holding) i kuruyorlar. Bu yapı şu anda entegre yatırım zincirleri ile kırkın (40) üzerinde “Biyosistem” mantığında “Eko-Sanayi, Biyo-Sanayi” diyebileceğimiz fabrikalar zincirini doğurmuştur. Yine aynı zamanda bu sistemin ürettiği doğal ürünleri “TORKU” üst markası ile piyasaya sürüyor. Zincirleme “Sıfır Atık” hedefli bu fabrikalar kümesi “Üniversal Hedefler ve Üniversal Problemlerle” karşı karşıya kalınca nihai çözüm odaklı “Vakıf Üniversitesi”nin (Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi) doğumu kaçınılmaz oluyor.

Kooperatif kuruluşunun temel mantığında vakıf ruhu yattığından bunu başarılı bir şekilde uygulayan Şeker Pancarı Çiftçileri Sn. Recep Konuk’un üniversite kurma fikrine tam destek vererek kendisini kuruculukla görevlendiriyor, yetkilendiriyorlar. 2013 yılında üniversitemizin kuruluşu tamamlanıyor. İlk öğrencilerini 2015-2016 akademik yılı başından itibaren kabul ediyor ve ilk mezunlarını da 2019-2020 dönemi sonunda veriyor.

Niçin ve nasıl bir üniversite?

Havadan sonra temel hayat faktörlerinden olan su, gıda ve bunların kaynağı olan tarımı yerel veya bölgesel ölçekli değil evrensel ölçekli rekabete hazırlayabilmek için “Evrensel-Üniversal Bilginin Üreticisi Üniversite” kaçınılmaz olmuştur.

Bu üniversite; 1. “Bilgiyi ürüne çeviren” , 2. Diplomayı uygulama ile başa baş getirerek “saha elemanı” mezunu veren,3. “İhtiyaca yönelik AR-GE” merkezi kuran, 4. Hedefe yönelik bölümlere odaklanmış “Butik Üniversite” mantığında, 5. Eksikliği hissedilen alanların açığını kapatacak “ Hedefe Kilitlenmiş” teknik eleman açığını kapatan, 6. “İstihdama Yönelik” eğitim ve öğretimden taviz vermeyen, 7. Bu hedefe yönelmiş öğrencilerin diğer sınırlayıcılardan uzak sadece hedefe yönelik zinde bir bünyede kalmasını sağlayacak fiziki imkânları sunan, 8. Şehir merkezinde, 9. Tam burslu, 10. Barınma problemi olmayan, 11. İş garantili, 12. Tam donanımlı yabancı dili bilen mezunlar veren, 13. Mezun olacağı alanı üniversiteye geldikten iki sene sonra belirleme özgürlüğü sağlayan,14. Diplomayla sınırlı değil, alanında uygulamayı bilen tecrübe ile mezun veren, uygulama-ders iç içe yaşatarak mezun eden bir üniversite olmaya kilitlenmiştir.

Üniversitemiz; “EKO SANAYİİ ZİNCİRİ” veya “EKO SİSTEM ZİNCİRİ” veya “BİYOSİSTEM ZİNCİRİ” diyebileceğimiz Konya Şeker’in entegre fabrika kampuslarında ders-uygulama iç içe eğitimi taahhüt eden bir geleceği garanti ediyor.

İşte tam da bu noktada sizleri bu fabrikalarda uygulamanın içinde “eğitim-uygulama-üretim hattında yetişmiş eleman olarak” insanlığın problemlerini çözmeye hazır olarak mezun etmeyi hedefliyoruz. Kırktan fazla fabrika size kucak açmış bekliyor.

Bugünün değil geleceğin problemlerine çözüm arayan, alanında Türkiye’de ilk ve tek üniversitede, çağdaş bilgiye hızla uyum sağlayacak, en önemlisi çağdaş teknik bilgiden kopmadan güvenle yaşayabileceğiniz bir üniversitede, gönülden kucaklayabileceğiniz bir hayata sizi davet ediyoruz.

Dr. Mikdat Çakır
Mütevelli Heyet Başkanı