Mütevelli Heyet Başkanının Mesajı

Mütevelli Heyet Başkanının Mesajı

Huzur ve hoşgörünün başkenti Konya’da Şeker pancarı çiftçilerinin kurduğu kooperatiflerin iştiraki olan Konya Şeker A.Ş. bünyesindeki “Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı” tarafından 2013 yılında kurulan ve ilk mezunlarını 2020 yılında veren Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, gıda ve tarım alanında ülkemizin ilk ve tek ihtisas üniversitesidir.

Bölge çiftçilerinin omuzunda yükselen Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, tarımsal kalkınma ve tarım sanayi entegrasyonunda dünya standartlarını geliştiren sürdürülebilir bir model ortaya koymak üzere 2008 yılında kurulan Anadolu Birlik Holding’den aldığı güçle ulusal ve uluslararası alanda tercih edilen bir Yükseköğretim Kurumu olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.

Genç bir üniversite olarak ülkemizin kırsal kalkınmasına ve tarımın geleceğine katkı yapmak adına, Anadolu Birlik Holding bünyesindeki 40’dan fazla işletmede kazanılan tecrübe ile uygulamayı bilen mezunlar veren; verdiği mezunlarına iş garantisi sunan bir üniversite olarak kuruluş hedeflerimizi gerçekleştirme yolunda her gün daha da güçlenerek büyüyoruz.

Tüm fakülte ve bölümlerinde ağırlıklı olarak İngilizce eğitim-öğretim verilen Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden mezun olacak ve yeterli başarı seviyesine ulaşan öğrencilerimizin kendilerini “farklı ve ayrıcalıklı” kılacak başlıca özellikler çalışma sahalarında önceden uygulama yapabilmeleri ve iş bulma kaygılarının olmamasıdır.

Eğitim süresince sağladığımız başarı bursu, akademik başarı bursu, çiftçi bursu, çalışan bursu, kardeş bursu vb. gibi ihtiyaç burslarının yanı sıra üniversitemize giriş sırasında sağladığımız tercih burslarımızla öğrencisinin büyük bir bölümünün burslu olarak yükseköğrenimini sürdürdüğü bir Üniversiteyiz.

Bizler öğrencilerimizin akademik başarısı kadar topluma faydalı bireyler olarak yetişmesini, sosyal ve kültürel alandaki başarılarını da çok önemsiyoruz. Öğrencilerimizin yararlandığı kültür-sanat-spor tesisleri, açık ve kapalı sosyal tesislerimizle birlikte farklı alanlarda kurulan öğrenci topluluklarımızla aktif olarak sosyal aktivitelerin içinde olmalarını sağlıyoruz ve destekliyoruz. 

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi olarak, ülkemizin ve bölgemizin kalkınması, gelişmesi ve bütün canlıların sağlıklı ve temiz gıdaya erişmesi için çalışan çiftçilerimize destek olmayı görev kabul eden uluslararası düzeyde yetişmiş öğretim elemanlarımızla, yürüttüğümüz projelerle, zengin teknik donanıma sahip laboratuvarlarımızla, modern ve akıllı sınıflara sahip eğitim binalarımızla bu yolda bizimle yürümek ve ülkemizin geleceğinde söz sahibi olmak isteyen gençlerimizi, konunun muhataplarını ve bilim insanlarını üniversitemize bekliyoruz.

Yılmaz BADEMLİ
KGTÜ Mütevelli Heyet Başkanı